Polisa posagowa - charakterystyka

Polisa posagowa – charakterystyka

Polisa posagowa jest rodzajem polisy na życie i zabezpiecza ono finansowo dziecko na wypadek śmierci jednego lub obojga rodziców i zabezpiecza mu środki na dorosłe życie. W przypadku takiej polisy osobą ubezpieczoną jest rodzic, a dziecko współubezpieczoną. Można ją wykupić w dowolnym okresie życia dziecka do ukończenia przez niego 18. roku życia. Umowę zawiera się na okres od 5 do 25 lat.

Polisa ta zapewnia dziecku środki finansowe na ukończenie przez niego edukacji. Od rodzica zależy, jak duże będą to środki. Może on bowiem zdecydować się na podpisanie umów dodatkowych, których na ryku jest wiele. Zabezpieczają ono rodzinę na sytuacje takie jak zachorowanie na nowotwór, pobyt w szpitalu, operacja, inwalidztwo itd.

Tuż po narodzeniu

Polisa posagowa nie należy do najtańszych. Składka jest tym mniejsza, im mniejsze dziecko jest ubezpieczone. Najbardziej opłacalne jest więc jej wykupienie tuż po urodzeniu dziecka. Można wówczas uzbierać spory kapitał. Wysokość opłaty zależy od sumy ubezpieczenia oraz wieku dziecka i rodzica, jego zawodu i stanu jego zdrowia. Wyliczona składka średnio mieści się w przedziale 120-1000 zł miesięcznie. Jeśli w umowie znajduje się odpowiedni zapis, rodzice mogą wpłacać na polisę kwoty dodatkowe.

Ochrona i inwestycja

Polisa ta może składać się tylko z części ochronne, ale również i z dwóch innych: ochronnej i inwestycyjnej. W części inwestycyjnej środki zostały ulokowane w fundusze ubezpieczeniowe kapitałowe (UFK). Z części ochronnej odprowadzane są one jako zabezpieczenie na wypadek śmierci rodzica. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają klientom wybranie indywidualnej wysokości takiego zabezpieczenia. Na jego podstawie towarzystwo ustala procent składki, który będzie pełnić funkcję inwestycyjną oraz ochronną.

Alternatywa

Dla polisy posagowej alternatywę stanowi założenie konta oszczędnościowego, do którego wpłacać można regularnie co miesiąc określone kwoty. Dziecko otrzyma wówczas w dniu swoich 18 urodzin całą kwotę. Oczywiście gorzej wygląda sytuacja w przypadku śmierci rodzica lub rodziców.

Zostaw odpowiedź